Choroby zębów i ich leczenie

ikowane są jako, A-?, A-?. Podział klasyfikacji zależny jest od średnicy aksonu i szybkości przewodzenia. Większość włókien w miazdze należy do włókien A-?, które są odpowiedzialne za krótki, ostry i dobrze zlokalizowany ból i maj

Choroby zębów i ich leczenie Wybielanie cieszyn

edytuj kod w internetowej encyklopedii

W miazdze zęba, między ubogokomórkową warstwą Weila a miazgą właściwą, włókna tworzą gęsty splot Raschkowa.


Są to nerwy mielinowe i klasyfikowane są jako, A-?, A-?. Podział klasyfikacji zależny jest od średnicy aksonu i szybkości przewodzenia. Większość włókien w miazdze należy do włókien A-?, które są odpowiedzialne za krótki, ostry i dobrze zlokalizowany ból i mają niski próg pobudliwości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


edytuj kod, krótka definicja z Wikipedii

Ząb człowieka zbudowany jest z kolejnych warstw tkanek:


Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa, natomiast odporność na zgniatanie wynosi 100-380 MPa). W 96-98% stanowi go materia nieorganiczna, głównie fosforan wapnia w postaci dihydroksyapatytu (Ca10(PO4)6(OH)2), który nadaje szkliwu niezwykłą twardość. Pozostałe 2-4% szkliwa stanowią związki organiczne (substancja międzypryzmatyczna) i woda.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Z jakich narzędzi korzystają stomatolodzy?


W medycynie, w każdej jej dziedzinie, bardzo ważne są narzędzia używane przez lekarzy. Niektóre służą do diagnozowania chorób, inne do wykonywania zabiegów. Niezależnie jednak od ich zastosowania wszystkie powinny być sprawne oraz sterylne, żeby wykluczyć ryzyko zakażenia. Higiena w każdym gabinecie lekarskim jest ważnym czynnikiem. To samo dotyczy narzędzi stosowanych w stomatologii, również powinny być sterylne, a jeśli są elektroniczne ich stan techniczny musi być regularnie sprawdzany. Jest to niezwykle istotne dla zdrowia pacjenta. Najczęściej używanymi narzędziami w dentystyce są lusterka oraz pincety stomatologiczne, a także różnego rodzaju wiertła. Na przestrzeni lat narzędzia stomatologiczne się zmieniały na coraz bardziej precyzyjne.



© 2019 http://eko-leko.elblag.pl/